Faydalı Model Tescili

Faydalı model patent işlemlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir modeldir. Bunun sebebi özellikle daha uygun fiyatlı olmasından kaynaklanmaktadır. Hem daha kısa sürede sonuç alınabildiği gibi aynı zamanda da daha uygun bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere yeni bir buluş yapan kişi bunun ürünü geliştirme ortaya koyma ve bu ürünü işleme hakkını üzerinde bulundurmak için bir patent başvurusunda bulunması gerekir. Ricada konu ürünle ilgili olarak belirli bir süre boyunca üretme satma kullanmaya da ithal veya ihraç etme hakkını elde etme süreci genel anlamda bu isimle adlandırılmaktadır. Elbette ki bu hak sayesinde belge ile belirli bir hak sahipliğinin belgelenmiş olacaktır. Eşyanın da bütün hakları başvuru sahibi olan kişiye veya şirkete ait olacaktır.

Faydalı Model Sistemleri Nasıl İşler?

Genel anlamda tescil kapsamına göre faydalı model, araçlar, elektrikli ve elektronik aletler, cihazlar, makineler gibi sistemlerin tamamen tescil kapsamında korunması içerisine girmektedir. Ürünle ilgili olarak icadın sahibine icat ettiği ürünle ilgili her türlü hakkı tanımaktadır. Ürünün benzerlerinin ve türevlerinin üretilmesi, aynı zamanda pazarlama ve satış ağlarının kurulması ve yönetilmesi ile ilgili olarak tüm ayrıcalıklar hak sahibine tanınmış olacaktır. Yazılımlar, kimyasal karışım, bileşik veyahut da üretim sistemleri tamamen farklı bir dayanak altında bulunmaktadır. Bu koruma çatısı altına alınmamaktadır. İcat ve ürünlerin korunması, ürün geliştirenlerin mağduriyetini önlemek ve korumak amacıyla patent hakları tarafından düzenlemeler farklı minvalde yapılmaktadır.

Faydalı Model Korunması İçin Neler Gereklidir?

Faydalı model koruması altında patent alabilmek için öncelikli olarak yeni bir ürün üretmeniz gerekmektedir. Buluşta müracaat tarihi öncesi baz alındığında dünyanın herhangi bir yerinde herkesin görebileceği veya ulaşabileceği şekilde yapılmış olan bir sisteme bağlı olmaması gerekmektedir. Ayrıca sergi, fuar, kermes gibi etkinliklere katılmamış olması gerekmektedir. Herhangi bir yerde kullanılmış olan ürün bulunması durumunda bu ürünün yeni olduğu söylenemez. Sayılan bu hususların varlığı halinde bir ürün buluş olmaktan çıkacaktır. Ayrıca buluşunuz üretime uygun olmalı ve birçok yerde kullanılabilir olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan sistemler, rahatlıkla patent başvurusunu yapabilirler. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve işlemleri gerçekleştirmek için tüm sorularınız hakkında bize başvurabilirsiniz.