Marka Bülten İtiraz İşlemleri

TÜRKPATENT Kurumuna yapılmış olan her marka başvurusu 15 gün ara ile ayda 2 kez olmak üzere TÜRKPATENT Kurumu marka bülteninde yayınlamaktadır. TÜRKPATENT Kurumu yayınlamış olduğu marka bülteninde daha önce yayınlanan tescil almış veya tescil alacak olan markalar ile olan benzerliğini, geriye dönük kullanımların ve buna benzer hakların tescilli olan marka tarafındansavunmasının gerçekleştirilmesi amacıyla yayınlanmış olan markaya itiraz etme durumu mevcuttur. Tescilli markanın korunabilmesi için en önemli hususlardan birisi benzer veya birebir markaların tespit edilmesi ve itiraz işleminin başlatılması gerekmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki marka bülten takibi hiç kolay olmayan bir işlem türüdür.  Bu yüzden marka tescili yaptıran firmaların veya kişilerin markalarının benzerlerinin oluşmaması için marka takip hizmeti almaları gerekmektedir.

Bu konuda Bilgi Patent uzman ekibi ile ayda 2 kez yayınlanan marka bülteninde markaların takip işlemini uzman kadrosu ile yapmaktadır.  Marka tescillerini Bilgi Patent firmasından alan müvekkillerimizin ve marka takibi isteyen firmaların markalarını en iyi şekilde takip ederek, benzer veya birebir marka görmesi halinde marka hukuku konusunda uzman avukatları tarafından bülten itirazı işlemini gerçekleştirmektedir.

Marka Bülten İtiraz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir kişi veya kurum markasının tescil işlemleri için ister vekil firma danışmanlığında ister bireysel olarak gerçekleştirilen marka başvurusu TÜRKPATENT Kurumu uzmanları tarafından iki aylık inceleme sürecinin ardından marka bülteninde kısmi yayın veya yayın kararı verilerek yayınlanır.  Başvuru yapılmış markaların yayın sürecinde iki aylık yayınlanma süreci vardır. Bu süre zarfı içerisinde başka markalar, tescil edilmek istenen markaya görüş bildirebilir, markanın kısmi olarak tescil almasına veya tamamen ret edilmesi için talepte bulunabilir.

İki aylık süreç içerisinde başvurusu gerçekleştirilmiş markaya herhangi bir şekilde itiraz gelmez ise markanın tescil alma kararı verilir. Tesciline karar verilen markalar için itiraz süresi dışında yapılan başvurular her zaman geçersiz sayılır. TÜRKPATENT Kurumunun vermiş olduğu bu karara itiraz etmek istiyorsanız Ankara Fikri veSinai Haklar Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir. Bu davaların sonuçlanma süreci 3 ila 4 yıl sürebilmektedir.

Marka Bülten İtirazının Gerçekleştirilebilmesi İçin Gerekli Belgeler

TÜRKPATENT Kurumuna sunulmak üzere Bilgi Patent tarafından hazırlanmış itiraz sahibi tarafından tanzim edilmiş dilekçe.

İtirazın yapılma sebebine ait Bilgi Patent firması tarafından hazırlanmış gerekçe dosyası.

Noter onayına gerek kalmadan imzalayacağınız Bilgi Patent Vekâletnamesi.

Ödemenin Bilgi Patent hesaplarına yatırıldığına dair ödeme dekontu.

Marka bülten takibi ve Marka bülten itirazı konusunda aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. 

WhatsApp Bilgi Hattı